Ako si vybrať fitness náramok

Iba máloktoré zariadenia ponúkajú toľko rôznych funkcií ako fitness náramky, monitory aktivity, ktoré patria do rastúcej skupiny tzv. wearables. Či ich už vyrába veľký športový gigant alebo len menšia start-up firma, stávajú sa jedným z najpredávanejších zariadení.

Napriek ich množstvu, všetky dostupné fitness náramky majú viac menej rovnaké funkcie – dokážu spočítať počet krokov za deň a merať kvalitu vášho spánku počas noci.

Každý z nich sa však snaží upútať nejakou výnimočnou funkcionalitou navyše, ako je meranie srdcového tepu alebo rôzne notifikácie z pripojeného smartfónu. Medzi dôležité faktory patrí samotná podpora smartfónov, dostupná mobilná aplikácia, výdrž batérie a ako pohodlne a rýchlo dokáže synchronizovať dáta s mobilným zariadením alebo nahrávať priamo na web.

Rozhodnite sa pre ten správny a tento malý technologický zázrak vám pomôže zlepšiť životný štýl a cítiť sa lepšie.

fitness-naramky-monitory-aktivity-01

 

Výber správneho dizajnu

Zatiaľ čo väčšina monitorov aktivity má dizajn v podobe fitness náramkov, teda nosia sa na zápästí ruky, nájdu sa aj také, ktoré vyzerajú podobne ako USB kľúč alebo také, ktoré môžete nosiť ako klip na opasok, či na inej časti oblečenia a tak je ich nosenie komfortnejšie.

Väčšina náramkov má LED displej a naopak tie ostatné sú bez neho len s minimálnym dizajnom. Jawbone UP2 a Jawbone UP3 sú jedny z najštýlovejších fitness náramkov bez displeja, s minimalistickým dizajnom, dostupné vo viacerých farbách, aj keď prakticky ťažko nájsť nejaký menej pôsobivý kúsok v tejto kategórii.

 

fitness-naramky-dizajn-01

 

S displejom alebo bez?

Vyberte si náramok so zabudovaným displejom a máte okamžitý prehľad o aktuálnom čase a vašich fitness cieľoch bez použitia mobilnej aplikácie. Niektoré z modelov ako Garmin Vivosmart pridávajú naviac inteligentné notifikácie prijatej SMS alebo prichádzajúceho hovoru a tým postupne mažú pomyselnú hranicu medzi fitness náramkami a inteligentnými hodinkami.

Aké informácie potrebujete?

Počet prejdených krokov a kvalita spánku sú dve hlavné oblasti, na ktoré sa sústreďuje väčšina monitorov. Každý z nich sa snaží zmerať tieto veličiny čo najpresnejšie, aj keď to nie je jednoduché. Podľa nedávnej štúdie sa presnosť fitness náramkov pohybuje niekde okolo 10-15%. Znamená to teda, že technológia použitá v dnešných fitness náramkoch je dobrá, ale nie perfektná tj. všetky z nich sú vhodné na použitie ako "motivátory" k výkonu, aktivite ale nie ako presné monitory vášho zdravotného stavu.

Niektoré z monitorov aktivity robia priamo záznam aktivity, ktorú vykonávate ako napríklad cvičenie, plávanie, bicyklovanie atď. hoci to, že danú aktivitu idete vykonať im musíte povedať. Misfit Shine môžete nosiť ako náramok alebo ako klip na opasku, či oblečení a do aktivity módu sa prepína klepnutím (3x) na jeho prednú stranu.

Z hľadiska komplexnosti je Polar Loop jednou z najlepších možností, keď v spojení s hrudným pásom dokáže sledovať aj srdcový tep. Podobne na tom je aj Garmin Vívofit.

fitness-naramky-meranie-srdcoveho-tepu-01

 

Chceli by ste vedieť aj niečo naviac ako napríklad kto vám volá alebo či máte novú sms prípadne novú správu na facebook atď.? Takéto rozšírené funkcie nájdete u náramku Sony Smartband SWR 10.

 

Mobilná aplikácia

Mobilná aplikácia dostupná pre váš fitness náramok je dôležitou súčasťou celej rovnice. Pomocou nej si prehliadate a vyhodnocujete namerané hodnoty a grafy, stanovujete si cieľ, ktorý chcete dosiahnuť a zdieľate vaše hodnoty aktivity, či vyzývate priateľov k súťaži atď.

Ako prvé si overte, že váš fitness náramok je kompatibilný – dokáže pracovať s vašim mobilným zariadením, smartfónom. Väčšina podporuje oba v súčasnosti najrozšírenejšie  operačné systémy Android (verzia 4.3 a vyššie) a Apple iOS (verzia 6 a vyššie). Náramok Fitbit Flex už podporuje aj Windows Phone. Je tiež dobré si uvedomiť, že niektoré z nich fungujú iba so smartfónmi rovnakej značky ako napríklad Samsung Gear Fit.

 

fitness-naramky-mobilna-aplikacia-01

 

Je dôležité povedať, že kvalita mobilných aplikácií v porovnaní Android a Apple iOS je tiež rozdielna. Aplikácia k Withings Pulse O2 je prepracovaná na oboch platformách takmer identicky takže je jedno, pre ktorú sa rozhodnete. Neurobíte chybu, keď si pred vašim rozhodnutím najprv pozriete komentáre od iných užívateľov.

 

Synchronizácia a pamäť

Váš náramok budete pravidelne synchronizovať s vašim smartfónom alebo iným mobilným zariadením a preto komfort akým sa tento proces uskutoční je podstaný. Záleží teda na tom, či náramok budete musieť pripojiť priamo do smartfónu Jawbone UP alebo využijete bezdrôtovú technológiu Bluetooth. Váš smartfón musí mať podporu Bluetooth 4.0 Low Energy.
Veľkosť vnútornej pamäte fitness náramku je taktiež dôležitá, aby ste vedeli koľko dní bude schopný váš náramok uchovať namerané hodnoty bez nutnosti synchronizácie.  

 

Výdrž batérie a nabíjanie

Výdrž batérie na jedno nabitie je ďalší významný faktor, ktorý by ste mali zvážiť. Nabíjať fitness náramok každých pár dní je veľmi obmedzujúce najmä, ak chcete dodržiavať istý stanovený režim, ale náramok musíte nechať doma pretože nie je nabitý alebo sa vybije počas dňa.
Batérie väčšiny náramkov vydržia v pohotovostnom režime približne 5 dní, avšak napr. iHealth AM3 alebo Withings Pulse O2 vydrží aj 2 týždne.

Výnimkou sú monitory ako Misfit Shine alebo Garmin Vívofit, ktoré majú vymeniteľnú batériu, podobnú tej do hodiniek a tým sa vyhnete pravidelnému nabíjaniu pomocou USB. Ich výdrž je potom samozrejme väčšia a pohybuje sa v mesiacoch (6 až 12 mesiacov).

 

fitness-naramky-bateria-synchronizacia-01

 

Extra funkcie


Niektoré z náramkov ponúkajú aj funkcie, ktoré umožňujú záznam stravovania – jedla a pitia, skonzumovaného počas dňa. Je to však manuálny proces, kedy jedlo priamo zadáte, sfotíte smartfónom alebo oscanujete čiarový kód a tým sa uloží priamo do mobilnej aplikácie. Vtedy si môžete ľahšie strážiť a vyhodnocovať príjem a výdaj kalórií počas dňa. Túto možnosť podporuje väčšina aplikácií. Jawbone sa snaží pravidelne vylepšovať mobilnú aplikáciu tak, aby tento proces bol čo najjednoduchší.

Medzi ďalšie rozširujúce funkcie patrí ‘diskrétne budenie’ resp. ‘inteligentný budík’, ktorý vás zobudí počas plytkej doby vášho spánku zavibrovaním náramku alebo môžeme spomenúť meranie hladiny kyslíka v krvi, či hodnota nastúpanej výšky atď.

 

Príslušenstvo a doplnky

Nezanedbateľnou položkou pri výbere je tiež príslušenstvo, ktoré je možne fitness náramku dokúpiť. Môže to byť náhradný náramok inej farby (Fitbit Flex), náhrdelník alebo remienok v tvare hodiniek (Misfit Shine).
A keď sa pozeráme do budúcnosti zamyslime sa, či nie je vhodné orientovať sa na značku, ktorá má širšie portfólio smart produktov a dokáže s nimi komplexne pokryť pohľad na životný štýl a zdravie. Sú to napríklad inteligentné analyzátory od Withings a iHealth, či váhy alebo bezdrôtové tlakomery atď.

 

fitnessnaramky-a-smart-prislusenstvo

Záver

Každý fitness náramok, monitor aktivity v súčasnosti na trhu ponúka veľa možností podľa ktorých sa môžete rozhodnúť pre jeho kúpu. Či už je to dizajn, množstvo funkcií, presnosť merania, dostupná mobilná aplikácia, kompatibilita so smartfónmi, batéria alebo cena je to len na vás, čo si zvolíte ako podstatný parameter a pre ktorý z nich sa následne rozhodnete.

Veríme, že vám v tom pomôže aj náš filter produktov, recenzie produktov alebo tento článok.
A ak sa nebudete vedieť rozhodnúť, kontaktujte nás a radi vám pri výbere poradíme.


Súvisiace články:


 

Autor © Fitendo.sk